Testul postp***atal

Infertilitate feminina

Postata de nattalitta14 cu 12 ani in urma.

Buna seara sau buna ziua in dependenta de cum ati gasit mesajul meu. Vreau sa va intreb daca exista tratament daca testul postp***atal iti iese negativ si daca nu exista, prin ce cai as putea ramine insarcinata.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

testul postp***atal evalueaza posibilitatea fizica a spermatozoizilor de a penetra stratul de mucus cervical si este util in evaluarea infertilitatii; in schimb nu este insa util in aprecierea motilitatii spermatozoizilor catre tubele uterine si nici capacitatea lor de fecundare a ovulului.
acest test completeaza spermograma in studiul cauzelor de infertilitate.
un rezultat negativ poate fi legat de calitatea spermatozoizilor sau de prezenta unor agenti imuni care le inactiveaza, de prezenta unei infectii .
medicul va stabili investigatiile ulterioare , functie de rezultatele existente la acest moment.

nattalitta14

acum 12 ani

Multumesc mult de raspuns. Medicul meu mi-a zis ca mediul meu intern este prea acid si nu permite spermatozoizilor sa se miste. A zis ca numai cu insamintare sau prin fertilizare pot ramine insarcinata, alte sanse nu am. Trebuie sa mergem iarasi sa dam toate analizele de la inceput si eu si sotul sa vedem unde se afla problema noastra?

Larisaaa

acum un an

Natalia Bună ziua eu tot ma chinui cu asa diagnostic ați mai rezolvat ceva puteți să-mi scrieți va rog frumos