Stres???

Infertilitate feminina

Postata de Meea cu 12 ani in urma.

Buna ziua,Am 30 si ceva de ani si de 4 ani nu raman insarcinata..Am fost la control...spermograma lui este buna,eu nu am trompele infundate,am ovulatie,avem contact in perioada ovulatiei...si totusi nu am ramas insarcinata!
Care este urmatorul pas dupa spermograma,ecografii,analize si verificarea trompelor?
Toate doctoritele spun sa trecem la treaba!Dupa care iar ajung la ele,iar am un test de facut,iar trecem la treaba si iar nu raman insarcinata si tot asa o duc de ceva timp.
Poate fi stresul asa o componenta importanta ca sa reduca sansele unei sarcini?
Am avut o sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani,am facut toate analizele,am facut tratamentele indicate acum 7 ani deci pot ramane insarcinata.
Dupa perioada ovulatiei,nu stiu cum se intamla dar am tot felul de motive sa ma enervez grav.O avea vreo legatura? Nu mai stiu ce sa fac!!!!

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Analizele infectioase si BTS ale amandurora sunt bune, da? Acestea trebuie repetate. Stresul poate avea o componenta. Cu cat va veti indarji mai mult, cu atat s-ar putea sa nu reusiti. Eu va sfatuiesc sa va indepartati acele motive de a va enerva grav (presupunand ca ati ramane gravida, acest lucru ar putea dauna copilului) si sa nu va mai concentrati pe ideea de a face un copil. Bucurati-va de viata, de partener de totul si va veni si copilul.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Meea

acum 12 ani

Banuiesc ca va trebui sa repet analizele infectioase.Le aveam ok in decembrie si le mai facusem prin octombrie parca...O sa ma duc iar si iar la control...sa vad ce-mi spune si specialistul ca-i trebuie ca sa traga o concluzie.M-am saturat de bajbaiala asta!
E greu sa reusesti ca 17 zile pe luna sa nu ma supere ceva destul de tare :( Nu stiu cum sa-mi impun...

Iuli

acum 12 ani

Orice om se supara. Ideea este sa nu traiti in stres, sa nu ajungeti sa dezvoltati o frustrare ca nu ramaneti gravida, sa nu faceti din asta scopul vietii. Va veni si copilul si ganditi-va ca in cel mai rau caz, aveti solutia de fuga care este inseminarea, dar nu cred ca va fi cazul. Cand va veti astepta mai putin, atunci va veni si copilul.

Meea

acum 12 ani

Sunt convinsa de asta Iuli,dar e greu sa nu ma gandesc si sa ma enervez ca nu ma intelege X in cu totul si cu totul alta problema. Caut sa nu ma gandesc dar nu reusesc!

ANISOARA

acum 12 ani

Faceti un drum la Iasi la Dr. Mihai Vieriu de la Spitalul CFR. Este cel mai bun homeopat. cu picaturi homeopate face minuni. Cunosc multe cupluri care au facut copii dupa tratamentul lui homeopat care este foarte usor si nu are efecte secundare. Nu va mai bateti capul cu analizele, nu mai pierdeti vremea si banii, este important ca stiti ca aveti macar o trompa desfundata. E suficient. Sa auzim de bine. Ana

Meea

acum 12 ani

Multumesc Anisoara!Sunt din Bucuresti...cam lung drumul dar o sa ma interesez mai in amanunt!