steriliate secundara

Infertilitate feminina

Postata de gianinaconstantin cu 12 ani in urma.

am 40 de ani,sunt mamica unui baietel de 7 ani iar de toti atatia ani,mai precis de cand l-am nascut nu am mai ramas niciodata insarcinata desi ne dorim f mult un al doilea copil.
la sase luni de la nastere am pierdut ovarul drept,in urma unui chist ovarian gigant.
imi vine ciclul la 25 zile,flux abundent in primele 2 zile,fara dureri,iar in toti acesti ani nu am avut nici o problema majora de sanatate.
as vrea sa pornesc la drum pentru investigatii dar nici nu-mi pot permite sa lipsesc prea mult de langa copil,pentru ca fiind in clasa I-a are nevoie de mine.
vreau sa ma intalnesc cu dr ciprian pop began si cum s-ar spune sa puna punctul pe i adica sa-mi identifice cauza imposibilitatii de-a ramane insarcinata din nou.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesar investigatii suplimentare in sfera ginecologica cat si in cea endocrinologica (privind eventualele dezechilibre hormonale ) pentru identificarea cauzelor sangerarilor disfunctionale (in cadrul ciclurilor anovulatorii =absenta ovulatiei corpul galben nu se formeaza, secretia de progesteron este practic absenta, frecvent intalnite la adolescente si in premenopauza, dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) si din ciclurile ovulatorii, cand corpul galben format este anormal, producand progesteron in cantitate scazuta sau persista anormal de mult )