sarcina

Infertilitate feminina

Postata de Simona122 cu 13 ani in urma.

Analize.... Stie cineva care sunt analizele care trebuie facute de o femeie pentru a vedea daca poate avea copii? Multumesc

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 13 ani

Cred ca ar trebui sa incepi cu o vizita la un medic ginecolog f. bun. In urma consultului, a unei ecografii transvaginale [ in care sa vada starea uterului si ovarelor], a unei analize de secretie vaginala, etc. medicul isi face o parere asupra problemelor tale [ daca ele exista ] si te indruma mai departe, catre un medic endocrinolog care-ti va recomanda analizele hormonale necesare. Pentru diagnosticul de infertilitate sunt necesare f. multe investigatii pentru a determina cauza, apoi un medic f. bun sa aplice un tratament corespunzator. Multa bafta ! drumul este greu ,anevoios si costisitor .

Ioana

acum 13 ani

HLG+VSH, Glicemie, Calcemie, Transaminaze, Creatinina+Ureea Sanguina, Colesterolemie, Trigliceride, Coagulograma, Grupa Sanguina+RH, serologia hepatitelor B+C (HBsAg+HCV) , serologia sifilisului + anticorpi (VDRL+ TPHA), HIV, sumar-urina, urocultura-antibiograma. Aceste analize se fac de catre ambii viitori parinti.

Simona122

acum 13 ani

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile primite de la voi. Va doresc multa sanatate!