Sarcina dupa embolizare

Infertilitate feminina

Postata de salieri_11 cu 12 ani in urma.

la sfarsitul lunii octombrie am fost diagnosticata si am urmat interventia de embolizare pt fibrom uterin, la Spitalul Universitar din Bucuresti. La o luna de la interventie (saptamana trecuta 25-26 noi.) am fost la control, toate bune, mi-au zis ca fibromul care era de 4.3 cm s-a microsat cu 2 mm ceea ce e bine pt prima luna.
Pana sa aflu de fibroame am avut contacte neprotejate si nu ramaneam insarcinata, asta m-a pus pe ganduri si am fost la control afland vestea ca am fibrom.
Vreau sa va intreb, acum dupa embolizare, am avut din nou contact neprotejat (astazi 2 dec.). Exista riscul sa fiu insarcinata? Nu prea inteleg ce inseamna perioada de 6 luni pana sa "poti ramane insarcinata". Adica...poti incerca dar tot nu ramai? sau cum...sau exista slabe sanse ca in cele 6 luni sa nu ramai insarcinata?

Sunt tare speriata...m-am lasat dusa de val si s-a intamplat..

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa repsectati indicatiile medicului, de a amana procreerea dupa 6 luni de la tratament. in timpul unei sarcini un fibrom uterin se poate mari de volum.