Prolactina prea mare cauza a infertilitatii?

Infertilitate feminina Sarcina

Postata de cu 4 ani in urma.

Bună ziua. De vreo 6 luni încercam fară succes să facem un copil. Eu am hipotiroidism și de curând am fost la endocrinolog pentru am vedea dacă problema se trage de acolo. Analizele pentru tiroidă au ieșit bunicele insă prolactina mi-a ieșit 123. Doctorul a zis că încă nu e cazul să iau tratament pentru scăderea prolactinei. Eu nu știu ce să cred! Știu ca prolactina mărită afectează ovulația și mi-e tare frică ca problema să nu fie de acolo. Și nici nu mi-a recomandat să fac alte analize hormonale. Din punct de vedere ginecologic sunt ok. În prezent iau Jodid pentru tiroidă. Ce părere aveti? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/infertilitatea-un-diagnostic-tot-mai-des-intalnit_16582