POATE FI ADEVARAT ?

Infertilitate feminina

Postata de sorilau cu 12 ani in urma.

Buna , fiind diagnosticata cu ovare polichistice de curand (eu nestiind nimic de prezenta lor ) este adevarat ca nu mai poti ramane insarcinata niciodata ? poate duce la infertilitate ? noi ne dorim mult un bebe ; doctorii nu mi-au amintit de asa ceva ! deocamdata, la sfatul medicului iau zilnic cate o pastila de "chirofol"(productie italiana , locuiesc in Italia ) . Multumesc anticipat !

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

a fost confirmat un diagnostic de boala polichistica ovariana ?(acnee, pilozitate excesiva, tulburari menstruale, lipsa ovulatiei, obezitate abdominala). In acest caz ar fi necesar o evaluare endocrinologica pentru a determina LH, FSH, testosteronul, dehidroepinndrosteron. Tratamentul consta in combaterea hiperinsulinismului (reduce greutatea, restabileste cilcurile ovulatorii), a deficitului de progesteron, secretiei exagerate de androgeni.
Chirofol actioneaza in sensul combaterii hiperisulinismului.

sorilau

acum 12 ani

Multumesc d-nei Dr . Cristian Irina , sa zicem ca as fi inteles cate ceva din explicatii , mi-as dori daca se poate sa-mi acordati un pic de timp si va explic un pic mai pe larg cum stau lucrurile . In luna mai anul acesta am suferit un avort spontan la 11 saptamani ( a fost o pierdere si o suferinta enorm pt noi pt ca ni l-am dorit mult si nu asteptam la asa ceva ) . La 5 saptamani de la avort am fost la control ( la acelasi ginecolog care imi facuse avortul ) si imi spunea ca stau bine si ca putem incerca din nou dupa a treia menstruatie , dar nu imi spusese nimic de ovare polichistice sau ca ar fi vazut ceva .Curios pt ca eu cred ca la acest control intern dupa avort imi putea spune! Imi daduse de facut analizele de prolatina si progesteron care au avut urmatoarele rezultate: prolatina 44,90ng/ml (interval de referiment pana la 18 ) si progesteron , valori de referiment : fase folicolare 0,2 - 1,40
fase luteinica 3,3- 25,56 ,
fase ovulatoria 4,4- 28,03,
menopausa 0,1 - 0,8 .
Dupa care am fost trimisa din nou sa refac prolatina pe 3 determinari .Dupa prima determinare era 15,55 ng/ml ; dupa 30 minunte era 13,87 ng/ml, iar dupa 60 minute 16,24 ng/ml, interval de referiment intre 5 si 35 .
Intre timp am fost la o rezonanta magnetica pt ca am ceva dureri de spate de multi ani si acolo am vazut scris in rezultat " ovare multichistice " , m-am preocupat pt sananatea mea si am programat o vizita la spitalul de stat si am facut un control unde scrie : ovar drept : aspect polichistic antero-posteriore 19,3 trasverso33,1 ; ovar stang :aspect polichistic antero-posteriore 19,1 trasverso 28,2 .Observatii : area cistica omeogena 21,1 x 17,2 mm ....dumneavoastra ce ziceti ? cum sunt ? e totul ok ? duc la infertilitate ovarele polichistice ? la ce pot sa ma astept , noi intre timp "lucram" la aducerea pe lume a unui bebe credeti ca vom reusi ? Multumesc anticipat si va doresc succes in cariera !

sorilau

acum 12 ani

Multumesc d-nei Dr . Cristian Irina , sa zicem ca as fi inteles cate ceva din explicatii , mi-as dori daca se poate sa-mi acordati un pic de timp si va explic un pic mai pe larg cum stau lucrurile . In luna mai anul acesta am suferit un avort spontan la 11 saptamani ( a fost o pierdere si o suferinta enorm pt noi pt ca ni l-am dorit mult si nu asteptam la asa ceva ) . La 5 saptamani de la avort am fost la control ( la acelasi ginecolog care imi facuse avortul ) si imi spunea ca stau bine si ca putem incerca din nou dupa a treia menstruatie , dar nu imi spusese nimic de ovare polichistice sau ca ar fi vazut ceva .Curios pt ca eu cred ca la acest control intern dupa avort imi putea spune! Imi daduse de facut analizele de prolatina si progesteron care au avut urmatoarele rezultate: prolatina 44,90ng/ml (interval de referiment pana la 18 ) si progesteron , valori de referiment : fase folicolare 0,2 - 1,40
fase luteinica 3,3- 25,56 ,
fase ovulatoria 4,4- 28,03,
menopausa 0,1 - 0,8 .
Dupa care am fost trimisa din nou sa refac prolatina pe 3 determinari .Dupa prima determinare era 15,55 ng/ml ; dupa 30 minunte era 13,87 ng/ml, iar dupa 60 minute 16,24 ng/ml, interval de referiment intre 5 si 35 .
Intre timp am fost la o rezonanta magnetica pt ca am ceva dureri de spate de multi ani si acolo am vazut scris in rezultat " ovare multichistice " , m-am preocupat pt sananatea mea si am programat o vizita la spitalul de stat si am facut un control unde scrie : ovar drept : aspect polichistic antero-posteriore 19,3 trasverso33,1 ; ovar stang :aspect polichistic antero-posteriore 19,1 trasverso 28,2 .Observatii : area cistica omeogena 21,1 x 17,2 mm ....dumneavoastra ce ziceti ? cum sunt ? e totul ok ? duc la infertilitate ovarele polichistice ? la ce pot sa ma astept , noi intre timp "lucram" la aducerea pe lume a unui bebe credeti ca vom reusi ? Multumesc anticipat si va doresc succes in cariera !