ovatele micropolichistice se pot trata?

Infertilitate feminina

Postata de luminitas81 cu 12 ani in urma.

buna seara,sunt diagnosticata cu ovare micropolichistice de 2 ani,in tot acest timp,nu am urmat nici un tratament,pt ca nu stiu ce sa iau.Am fost la un medic si mi-a dat anticonceptionale,dar eu imi doresc un copil ffff mult,Ce alt tratament exista pt aceasta problema? nu as vrea sa ajung la operatie!

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

prezenta acelor chisturi indica prezenta unor foliculi in diferite stadii de evolutie ce nu au mai ajuns la maturitate , ca sa elimine ovocitul.
Majoritatea chisturilor ovariene sunt inofensive, asimptomatice si dispar fara tratament. Cand tratamentul este necesar acesta se realizeaza pentru: tratarea simptomelor – durere sau presiune pelvina (partea de jos a abdomenului; prevenirea aparitiei altor chisturi prin controlul ovulatiei.

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul ovarelor micropolichistice se mai poate face şi tratament homeopatic

luminitas81

acum 12 ani

va multumesc si as dori sa stiu unde sa ma adresez pt tratamentul homeopatic.Va urez o seara buna!

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi să vă adresaţi unei clinici sau unui cabinet medical care oferă şi servicii medicale în domeniul homeopatiei (adresele le găsiţi pe internet)

MARELENA

acum 10 ani

Buna seara mentionez ca si eu am aceeasi problema ovare micropolicistice si din septembrie nu am mai avut ciclu menstrual ,am fost la control si nu sunt insarcinata medicul de aici din italia mi-a prescris un tratament homeopatic R20 Dr. Reckeweg cate 15 picaturi dimineata pranz si seara innainte de fiecare masa si mi-a spus sa tin si un regim (sa elimin dulciurile painea si grasimile)

Ioana 23

acum 10 ani

Buna seara,as dori va rog un rasp la intrebarea...daca nu iau nici un fel de tratament prescris de doctor pentru ovare polichistice,se intampla ceva?eu incerc sa tin un regim,sa nu mananc asa mult si sa fac sport.Va rog frumos sa-mi raspundeti!Doamna doctor mi-a prescris anticonceptionalele dar eu nu sunt de acord cu ele.

Iulia

acum 8 ani

Bună sunt Iulia și am fost diagnosticată cu ovare micropolichistice. .Nu știu ce sa cred am citit foarte mult și nu înțeleg de ce am fost diagnosticată cu sindromul acesta..Încerc de 5 luni sa fac un copil dar nu am rămas însărcinată încă. Nu am probleme cu greutatea, am ciclu regulat ,nu am probleme cu creșterea parului nimic.Doar mi s-a descoperit la ecografia intraviginala un chist de 2,5mm.Sunt foarte stresata, îmi doresc foarte mult un copil.