operatia laparoscopica

Infertilitate feminina

Postata de simona5488316 cu 12 ani in urma.

daca nu ovulez din cauza ovarelor polichistice prin interventie laparoscopica se poate rezolva cauza?sa ovulez si sa raman insarcinata sau singura solutie ar fi fiv?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

boala polichistica ovariana necesita tratament adecvat indicat de medicul endocrinolog. aceasta reprezinta o cauza de infertilitate feminina ce implica o componenta hormonala ( nu se produce ovulatia). tratamentul anovulatiei este medicamentos (folosind inductorii de ovulatie) si in ultima instanta (in caz de esec al primei metode) electrocauterizarea laparoscopica a chisturilor.
medicul endocrinolog in colaborare cu medicul ginecolog vor stabili procedurile ulterioare de tratament.