oare chiar am ovare polichistice?

Infertilitate feminina

Postata de rebecasara cu 12 ani in urma.

nu reusesc sa raman gravida!mi-am facut analize peste analize:mi-a iesit dheas de 480 in conditiile in care normalul este de max 340.in rest fsh si lh in ziua 14 a ciclului sunt sub valori dar progesteronul este dublu.Ginecologul meu mi-a spus ca am ovare polichistice si mari probleme la glanda endocrina.Am tot citit despre ovarele polichistice,dar eu am ciclu menstrual normal lunar la 27 de zile!teste de ovulatie mi-am tot facut mi-au iesit pozitive dar stiu ca nu este definitiv acest test deoarece in realitate foliculuii pot sa nu se rupa!Ajutati-ma va rog!am 31 ani si oare starea mea este atat de grava?am vreo sansa de vindecare si pot ramane vreodata gravida?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Diagnosticul de sindrom de ovar polichistic il poate stabili cu certitudine un medic specialist endocrinolog, ce va corela analizele cu simptomatologia dumneavoastra.