nu stiu ce sa fac

Infertilitate feminina

Postata de mikaela81 cu 12 ani in urma.

buna ziua, a folosit careva medicamentul Duphaston?pt ce anume ia recomandat?mie mi-a fost recomandat pt ca am ovulatie scazuta,si nu stiu ce sa fac,poate cineva sa ma lamuresca?multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

duphaston este un progestativ cu rol in dezvoltarea endometrului secretor, pe care se va implanta ovulul fecundat.
medicul ginecolog va poate indica, in functie de rezultatele tratamentului si situatia clinica a dvs, ce pasi urmeaza sa fie efectuati.

mikaela81

acum 12 ani

Multumesc pt raspuns,dar problema este ca nu stiu daca am ovulatie,mi-am facut niste analize de Fsh,Lh,Testosteron,Prolactina,Progesteron,Estradiol din care Testosteronul si Lh sunt peste nivelulu lor de a fi,in rest celelalte se incadreaza,mi sa spus sa iau Duphaston din ziua 16a ciclului timp de 10zile.Pot sa iau acest medicament ajuta?

anda

acum 12 ani

Pe mine nu m-a ajutat,ba din contra am facut niste polipi uterini dupa cca 1 an de tratament cu duphaston.Mi-a fost recomandat pt ca as fi avut progesteronul scazut si asta era motivul pt care nu ramaneam insarcinata.Am ramas la citeva luni dupa ce l-am oprit, fara niciun medicament. Dar nu poti generaliza,tratamentul e strict pt cazul tau.

Alina

acum 7 ani

Buna ziua! Am o problema: ultimul ciclu pe care l- am avut a fost pe 29 martie. Pe 27 aprilie am mers la un ecograf si mi a descoperit un chist pe ovarul stang de 32 mm. Am mers la ginecolog care in urma consultului mi a dat sa iau duphaston timp de 5 zile. Am inceput sa iau pe data de 28 aprilie cate 2 pe zi cum mi a. Prescris ginecologul. Sunt in a 3 a zi de tratament,dar in loc sa simt o situatie mai buna, ma simt mai rau, ma doare in partea stanga. Acea durere se lasa pe picior. Ce ma sfatuiti sa fac? Nu trebuia luat duphastonul?