mai pot avea o sarcina?

Infertilitate feminina

Postata de copilutu cu 12 ani in urma.

buna ziua,ma numesc ancuta am 22 de ani la recomandarea medicului am inceput sa folosesc ca metoda contraceptiva pilule yasmin de aproximativ 2 ani,intrebarea mea este dupa folosirea lor de dupa o lunga perioada de timp mai pot avea o sarcina?am auzit si alte pareri precum ca ar trebui facuta o pauza de aceste pilule dak nu as putea risca sa nu mai pot avea un copil.va rog sami raspundeti

Raspunsuri (3)

snickeritza

acum 12 ani

NEAPARAT TREBUIE SA ASTEPTI MINIM 6 LUNI DUPA CE NU MAI IEI ANTICONCEPTIONALE si abia apoi sa incerci conceperea unui copil sanatos!si in alea 6 luni sa folosesti prezervativul.

snickeritza

acum 12 ani

si in caz ca nu stiai,este recomandat ca dupa un an de folosit continuu anticonceptionale ar trebui sa faci pauza 3 luni.daca mai poti sau nu sa faci copii depinde de organismul fiecarei femei.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

utilizarea contraceptivelor hormonale orale nu reprezinta un factor de risc pentru infertilitate. din momentul in care intrerupeti utilizarea lor, va urma o perioada de reglare a ciclurilor ovulatorii si se recomanda cel putin 3 cicluri menstruale normale pana la viitoarea sarcina.