LIpsa ovulatiei

Infertilitate feminina

Postata de Dinutza cu 14 ani in urma.

Salut! Am si eu o intrebare... Noi ne dorim mult un bb, dar nu prea ne reuseste ;( Am o intarziere a menstruatiei de 4 saptamani... testul de sarcina negativ... recent au mai aparut si dureri... USG a aratat folicul matur, dar care nu a eliberat ovulul. Medicul spune ca asta e cauza durerii si lipsei menstruatiei... As vrea sa stiu daca a mai fost cineva in situatia mea, si de ce foliculul nu a eliberat ovulul. Multumesc!

Raspunsuri (6)

Maria C

acum 14 ani

Draga Dinutza,

Este posibil ca uneori foliculul sa nu elibereze ovulul, ci continua sa creasca pe masura ce se umple cu lichid si apoi formeaza un chist ovarian.
Spui ca ti-a intarziat menstruatia, doar medicul iti va putea da pastile pentru a-ti reveni ciclul menstrual.

Ovarele sunt curate, nu prezinta nici un fel de chist, trompele le ai permialible? Mergi la medicul de specialitate, sigur te va ajuta in aceasta problema, dupa un tratament si o monitorizare. Mult succes si sanatate maxima!!!

Dinutza

acum 14 ani

Mersi mult de raspuns. Trompele le am permiabile, cel putin asta a aratat USG. Ovarele curate... Desi am avut ceva probleme... si chist ovarian acum 7 ani, si hidrosalpinx acum juma de an...

Maria C

acum 14 ani

Ce analiza este USG? Eu stiam ca numai prin Histerosalpingografie poate vedea daca tromplele sunt permiabile sau nu, in rest nu stiu daca mai exista vre-o metoda, cel putin eu prin metoda asta am trecut. Spune-mi te rog ce este USG.

Dinutza

acum 14 ani

USG este Ultrasonografie... Probabil am zis eu gresit, chestia e ca am avut apa in trompe, si acum nu se mai depisteaza la USG. Si DA, ai dreptate! Doar histerosalpingografia arata daca trompele sunt permiabile.

rusu alina

acum 14 ani

si eu de 9 ani incerc sa raman insarcinata dar nu am ramas inca . Am un copil de 9 ani dar mai vreau unul .Mi s-a zis ca nu am ovulatie . Ce sa fac ? Eu totusi cred ca am trompele infundate . Nu mi-am facut inca analize la trompele uterine dar celelalte analize le-am facut . Am prolactina mare .CE INSEAMNA ASTA?CUM S FACE HISTEROSALPINGOGRAFIA?

Renata

acum 14 ani

Am recomandat pe dr. Mihai Vieriu de la Spitalul CFR din Iasi la cunostinte, colege cu astfel de probleme. Sunt incantata ca au facut copii. Numai eu am botezat trei.
El practica homeopatia cu foarte bune rezultate. Vindeca tot felul de boli si "face" copii cu picaturile lui homeopate. Recent, o cunostinta care avea o trompa infundata si in 7 ani de casatorie nu a ramas insarcinata, dupa un tratament homeopatic care nu a durat mult este insarcinata.