Interpretare spermograma

Infertilitate feminina

Postata de mariusel82 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea spermogramei pe care am facut-o de curand:

SPERMOGRAMA
Volum sperma =4 ml
Aspect sperma Alba opaca -
< 30 Timp de fluidificare completa a spermei

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Rezultatele acestea sunt insuficiente pentru interpretarea unei spermograme; aceste rezultate intra in limite normale ( volum 2-5 ml, timp de fluidificare completa 0-30 minute). Pentru a identifica o posibila cauza a infertilitatii este necesara descrierea spermatozoizilor, mobiliatea lor, cati sunt viabili, etc.