infertilitate

Infertilitate feminina

Postata de blondutza cu 12 ani in urma.

buna seara.as vrea sa stiu si eu daca fara trompe se poate face inseminare ?am vreo sansa?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exista mai multe metode de inseminare:
-GIFT- presupune recoltarea de ovocite in perioada preovulatorie si de spermatozoizi maturati urmata de plasarea lor , prin celioscopie, in amp**a tubara (a trompei uterine),
-ZIFT-presupune introducerea zigotilor (oul fecundat) dupa fecundare, prin celioscopie, la nivelul trompei uterine
-inseminare intrauterina-proces prin care sunt plasati spermatozoizii intracorporeal (in perioada ovulatiei)
- inseminare intracervicala,
-inseminare intravaginala,