infertilitate primara

Infertilitate feminina

Postata de ela_lup cu 12 ani in urma.

Eu si sotia mea incercam sa avem un copil din iunie 2007. Mentionez ca sotia mea a luat anticonceptionale din 2000 pana in iunie 2007. Am facut spermograma si e buna sotia a facut o laparoscopie si totul e in regula, a mai facut tratament 6 luni de stimulare a ovulatiei. Ce analize sau ce trebuie sa mai facem? Va multumesc

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu

acum 12 ani

Un copil vine atunci cand viitorii parinti sunt pregatiti sa-l primeasca. Poate ca e nevoie sa fiti pregatiti din punct de vedere emotional.

Psihoterapia se poate face si pentru cupluri infertile. Exista grupuri de lucru prin tehnici creative cu cuplurile care au probleme de fertilitate

E important sa constientizati rolul pe are il aveti in cuplu, atitudinea fata de proprii parinti, fata de partener etc...

Aceste lucruri pot fi descoperite prin diferite tehnici ( dramaterapie, art terapie etc)

Poate ca exista niste blocaje la nivel afectiv, emotional etc

Uneori, atunci cand ne dorm mai mult ceva, nu obtinem, fiindca nu e momentul.
Daca ceva nu se intampla, poate ca n-a sosit momentul...

Cu siguranta ca el va veni, atunci cand veti fi pregatiti.
.

Va doresc sa deveniti parinti minunati pentru copilul care va veni !