Infertilitate feminina

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Sufar de sterilitate secundara. Toate investigatiile facute pana mi-au spus ca totul este in ordine dar eu tot nu raman gravida. Spermograma a iesit foarte bine, histerosalpingografia - trompe permeabile bilateral, secretia vaginala se afla in limite normale, doar prolactina mi-a iesit valoarea dubla, dar am luat dostinex o tableta pe saptamana timp de o luna, deoarece prezint si o mica galactore, doar la stimulare.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,
Valoarea crescuta a prolactinei poate fi data de tumori secretante de prolactina (prolactinom), afectiuni care se asociaza frecvent cu ovare micropolichistice, cicluri menstruale anovulatorii, hipomenoree (menstruatie redusa cantitativ) pana la amenoree (lipsa menstruatiei) si galactoree si sterilitate (primara sau secundara). Deci tocmai aceasta valoare crescuta a prolactinei poate fi cauza sterilitatii dumneavoastra, astfel ca o documentatie asupra cauzei acestei hiperprolactinemii poate stabilii o conduita terapeutica eficienta. Probabil ca va fi nevoie si de stimulare ovariana pentru a realiza ovulatia, insa acest lucru va putea fi stabilit in urma unui consult clinic si a unor investigatii suplimentare. Un consult endocrinologic v-ar fi de ajutor in stabilirea conduitei terapeutice.

Multa sanatate!