infectie patogen

Infertilitate feminina

Postata de Florentina92100217 cu 15 ani in urma.

Am facut o cultura pe col cu antibiograma si am fost depistata ca fiind purtatoare de streptococ grup B, acum as vrea sa stiu cat de grava este afectiunea? Poate fi acesta o cauza a faptului ca nu pot ramane insarcinata? Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dorina6899908

acum 15 ani

Nu stiu daca acest streptococ influienteza sau nu infertilitatea. Ce pot sa-ti spun este ca ,este destul de complicat si ca este ff. bine ca nu esti insarcinata. Nou nascutul se infecteaza in momentul ruperii membranelor sau a trecerii prin canalul cervical. Poate face septicemie, in primele zile de la nastere sau meningita in decursul primelor luni, de viata. Deci, trateaza mai intai aceasta afectiune si apoi te poti gandi la o sarcina. Numai bine.