Incompatibilitate RH in cazul donarii de ovocite

Infertilitate feminina

Postata de mama lui Petru cu 11 ani in urma.

Buna ziua

In cazul unei fertilizari in vitro cu donare de ovocite de la sora care are RH negativ, se manifesta vreo incompatibilitate?
Persoana fertilizata are RH pozitiv si sotul RH negativ. Ovocitele au fost fecundate cu sperma sotului.

multumesc

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Sora [donatoare] rh negativ, sotul [sperma] cu rh negativ, produsul de conceptie va fi cu rh negativ. Mama purtatoare are rh pozitiv ,viitorul copil cu rh negativ ,totul va fi bine. Rau ar fi fost situatia inversa,mama negativ si copilul pozitiv. Multa sanatate si sa va indeplineasca D-zeu dorinta.

mama lui Petru

acum 11 ani

multumesc fff mult!!mc