HSG

Infertilitate feminina

Postata de mam1453 cu 12 ani in urma.

Am facut HSG si rezultatul a fost urmatorul:
-uter cu cavitate omogen opacifiata
-trompe filiforme, opacifiate integral, permeabile bilateral
-proba Cotte pozitiva bilateral

Nu mi s-a spus daca acest rezultat este normal sau nu si daca nu este ce ar trebui sa fac??
Va multumesc
Ela, 32ani
infertilitate primara

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rezultatul histerosalpingografiei trebuie comunicat medicului ginecolog ce va stabili investițiile ulterioare pentru identificarea cauzelor de sterilitate (masculine si feminine). Trompele permeabile indica ca nu exista obstructie la acest nivel, ce ar împiedica pasajul intratubar al spermatozoizilor. Proba cotate indica ca substanta de contrast a trecut in peritoneu, astfel confirma permeabilitatea trompelor uterine.,