histerosalpingografie

Infertilitate feminina

Postata de Andrei267 cu 16 ani in urma.

Am facut histerosalpingografie si sunt nelamurita cu privire la rezultatul investigatiei. "cavitate uterina de dimensiuni normale, anteversata, omogen opacifiata postadministrare de substanta de contrast, cu contururi nete, regulate. Trompa stanga cu calibrul crescut in portiunea distala, cu traiect sinuos, opacifiata partial, aparent permeabila. Trompa dreapta filiforma, opacifiata partial, permeabila. Va rog frumos sa-mi spuneti parea dumneavoastra. Ce ar trebui sa fac in continuare ?

Raspunsuri (3)

marius404

acum 16 ani

inseamna ca poti concepe pe cale naturala deoarece aveti trompele functionale , deci nu sunt infundate. cand spuneti "ce sa fac in continuare" care este contextul la care faceti referire?

ELA32

acum 12 ani

Am facut HSG si rezultatul a fost urmatorul:
-uter cu cavitate omogen opacifiata
-trompe filiforme, opacifiate integral, permeabile bilateral
-proba Cotte pozitiva bilateral

Nu mi s-a spus daca acest rezultat este normal sau nu si daca nu este ce ar trebui sa fac??
Va multumesc
Ela

puslau diana

acum 11 ani

urmeaza sa fac si eu hsg si imi este putin teama. este dureros?