hidrosalpinx

Infertilitate feminina

Postata de Ilaria34 cu 10 ani in urma.

Buna ziua.
Am 34 ani .Zilele trecute am fost diagnosticata cu hidrosalpinx bilateral fara supapa ,in plus am peretii uterini cam 1/4 lipiti .Mi s-a spus ca in prima faza voi face instilatii ( in nr de 3 ), daca organismul nu raspunde favorabil la acestea, mi se va face o interventie chirurgicala si daca nici la aceasta nu sunt rezultate favorabile, singura obtiune ramasa va fi fertilizarea in vitro....Aceasta veste a cazut ca un bumerang asupra mea.....Ajunsa acasa ,am citit tot ce am putut pe net despre acest diagnostic si discutiile dintre persoanele care au acest diagnostic nu au fost deloc optimiste, cam toate spunand ca au ajuns in situatia de a-si scoate trompele si sa spere ca fiv-ul va face minuni....Intrebarea mea, e atat de serioasa aceasta problema medicala si sansele de a avea copii pe cale naturala sunt practic inexistente? Cu stima, R.G.

Raspunsuri (4)

Ilaria34

acum 10 ani

Analizele de laborator nu au indicat nici un microb (mycoplasma, ureaplasma, chlamydia etc) ,iar spermograma si spermocultura sotului au iesit bune .In plus ,la ecograful intravaginal si cel clasic ,uterul se vede de dimensiuni normale, iar prolactina mi-a iesit buna.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Din pacate, acesta-i adevarul. Urmati indicatiile medicului curant in speranta unei sarcina naturale.

Doctorulstietot

acum 10 ani

Din pacate ai o problema de sanatate foarte serioasa. Hidrosalpinxul se rezolva numai chirurgical. Problema fiv este foarte delicata dat fiind problema sinechiei uterine ( peretii uterini lipiti) . Nu dispera , poate ca viata are alte lucruri de rezolvat cu tine .

tecisa

acum 10 ani

Spuneti-mi va rog, ce sa fac.Am facut ecografie foleculara si m-a depistat higrosalpinx pina la 18mm, dar cind am facut radiografia la trompele uterine nu s-a depistat hidrosalpinxul. Ce tebuie sa fac in acest caz?