grosime endometru

Infertilitate feminina

Postata de dalyna cu 14 ani in urma.

Am facut o eco transvaginala in ziua a 19 a menstruatiei si aceasta ecografie indica un endomentru cu o grosime de 4 mm, iar foliculii de max.10 mm. Stiu ca nu etse deloc in regula insa care ar fi valorile normale pt aceasta perioada? Multumesc!

Raspunsuri (8)

nadia-anysa

acum 14 ani

eu de exemplu am avut endometru in ziua 13 de cm 10.7,ai facut tratament,ce ai rezolvat?

Ildiko8137129

acum 14 ani

am fost la o ecografie intravaginala in ziua a 19 de ciclu si mi-au casit endometrul de 23 mm,e vreo problema grava,cine poate sa-mi spuna??multumesc

nadia-anysa

acum 14 ani

nu stiu sigur dar cred ca este bun la tine.In ziua 13 sau a 11 cat il ai?eu odata in ziua 13 l-am avut si 13.7.Eu nu am facut ecografie asa in ziua 19.Eu ovulez in ziua 16,dar in ultyimele 4 luni am avut de doua ori ciclu menstrual de 17 zile si nu e bine.M-am programat la doctor pe 3.

Ildiko8137129

acum 14 ani

sper sa fie bine,desi medicul meu ginecolog mi-a spus ca este cam gros,dupa 3 luni de tratament cu utrogestan,sper sa dispara si fibromul si sa fie totul ok,intre timp beau si ceai de coada soricelului.

nadia-anysa

acum 14 ani

Eu cand am facut parca a doua inseminare,era o doamna care avea endometrul de 17 dar nu stiu daca era in ziua 13 sau 16.Ai grija de tine , fibromul se usuca si se dizolva.Endometrul poate fi ingrosat si de la utrogestan,cum il iei ?

Ildiko8137129

acum 14 ani

la a 15-a zi de la ciclu,una dimineata si doua seara,sint utrogestan 100,daca gaseam utrogestam 200 luam doar 2 seara,asa am sunat azi medicul si mi-a spus ca pot lua 3 pe ziceea ce priveste fibromul nu e prea mare 28mm/29mm,sper sa scap de el,mersi pentru incurajare

nadia-anysa

acum 14 ani

Sa dea domnul sa fie bine,si eu ma duc la doctor pe 3

violeta

acum 12 ani

buna fetelor,si pe mine ma intereseaza acest subiect,eu vreau sa fac fiv,insa endometrul meu zice doctorul ca e subtire,7,5 mea prescris sa eau ciclo-progynova,1past,dim.si1p seara,sper sa fie bine,a mai luat cineva asa?ca tare mii frica sa nu ma ingras,va multumesc,si va urez multa sanatate.