Este sigura laparoscopia?

Infertilitate feminina

Postata de bibicu cu 14 ani in urma.

Nu pot sa raman insarcinata deoarece in urma tratamentului de aproximativ 9 luni cu clostylbegit si duphaston, desi este ovulatie si se mentine pana la cateva zile inainte de ciclu, dimensiunile foliculilor nu sunt mai mari de 6 mm, iar endometrul nu este foarte dezvoltat pentru ziua a douazecea dupa CM. In plus s-a pus diagnosticul de ovare micropolichistice. Am fost sfatuita de catre medic sa se intervina prin laparoscopie in vederea incizarii ovarelor.
Ce ma sfatuiti si ce sanse de reusita sunt dar mai ales ce riscuri pot aparea in urma inciziei.
Va multumesc si astept cu nerabdare ajutor.

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Citat:
Nu pot sa raman insarcinata deoarece in urma tratamentului de aproximativ 9 luni cu clostylbegit si duphaston, desi este ovulatie si se mentine pana la cateva zile inainte de ciclu, dimensiunile foliculilor nu sunt mai mari de 6 mm, iar endometrul nu este foarte dezvoltat pentru ziua a douazecea dupa CM. In plus s-a pus diagnosticul de ovare micropolichistice. Am fost sfatuita de catre medic sa se intervina prin laparoscopie in vederea incizarii ovarelor.
Ce ma sfatuiti si ce sanse de reusita sunt dar mai ales ce riscuri pot aparea in urma inciziei.
Va multumesc si astept cu nerabdare ajutor.

Buna,
Nu are de ce sa-ti fie frica, aceasta interventie este una usoara. Si eu am avut ovare micropolichistice dupa spusele doctorei care a vazut ecografia, dar cand am ajuns sa fac laparoscopia nu a mai fost acelasi rezultat. Ma chinuiam sa am un bebe de cativa ani buni si el nu mai venea pentru ca mie la aceasta interventie mi-a descoperit ca aveam pe langa acele ovare micropolichistice si trompele infundate. Asa ca daca iti doresti acest bebe nu mai sta pe ganduri si mergi si-ti fa aceasta interventie. Astept raspuns.

bibicu

acum 14 ani

Ms de sfat. Am mai fost intre timp la un control si mi s-a dat o trimitere ca mai intai sa fac o histerosalpingografie, in vederea descoperirii daca trompele nu sunt cumva infundate. Asa ca mai intai incerc pe calea asta.

raluca

acum 14 ani

Citat:
Ms de sfat. Am mai fost intre timp la un control si mi s-a dat o trimitere ca mai intai sa fac o histerosalpingografie, in vederea descoperirii daca trompele nu sunt cumva infundate. Asa ca mai intai incerc pe calea asta.

Buna,
Daca asa te-a sfatuit medicul mergi pe mana lui. Dar sa stii ca pentru a scapa de ovare micropolichistice fara aceasta laparoscopie nu vei reusi. Intradevar, la histerosalpingografie se vor vedea daca trompele sunt permiabile. Eu iti doresc succes si sa ma tii la curent dupa ce vei face investigatia.

MARY

acum 11 ani

Buna,eu nu pot sa raman de 6 ani si am facut o histerosalpingografie acum 6 luni,si mi-a gasit ca am trompa stanga infundata dar doctora mi-a spus ca pot sa raman si cu o singura trompa.Daca as face laparoscopie as avea mai multe sanse sa raman.Astept raspuns va rog.Multumesc.