duphaston

Infertilitate feminina

Postata de stefanya crys cu 12 ani in urma.

duphaston inhiba ovulatia?am primit tratament timp de 3 luni cu duphaston din ziua 15 a ciclului menstrual -10 zile si acid folic 1/zi pentru reglarea menstruatiei sipentru a avea un bebe.practic medicul mi a spus k ar trebui sa raman insarcinata dar au trecut 2 cicluri menstruale si nimic pana akm.ma gandesc k poate duphaston inhiba ovulatia

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Duphaston este un progestativ , utilizat in hemoragii disfunctionale (cauzate de un dezechilibru hormonal ), tratamentul endometriozei,fibrom, sindrom premenstrual, in terapia de substitutie estroprogestativa pentru femeile aflate la menopauza .Acesta produce un endometru tip secretor.  Este indicat in infertilitate cauzata de insuficienta luteala, conform schemei terapeutice instituite de medicul ginecolog. in faza luteala a ciclului ovulator ( faza proliferativa, ovulatie, faza secretorie sau luteala) se produce secretia de progesteron, un hormon indispensabil sarcinii, acesta fiind secretat de corpul luteal (sau corpul galben, formatiunea ramasa dupa ruperea foliculului ovarian si eliberarea ovulului). insuficienta de faza luteala se refera in principal la secretia inadecvata de progesteron.
Nu este indicat sa aveti o sarcina in timpul tratamentului cu duphaston.

mada

acum 10 ani

am si eu o intrebare daca iau duphaston 3 luni si il intrerup cu un CM regulat la 21 zile pot ramane insarcinata dupa intrerupere?Multumesc!

Utilizator11628268205

acum 2 ani

Buna am și eu o rugăminte mie nu mea venit menstruația de 5 lunii. Am fost la ginecolog. Mea dat tratament timp de 10 zile Duphaston iar nu mea venit ce sa fac ? Am 18 anii

Tania

acum 7 luni

Asa sunt si eu de multi ani…mi au dat tratamente peste tratemente… si nimic

Utilizator11711371063

acum o luna

Bună fetelor! Eu am primit duphaston de la o clinica privata din Germania pentru împiedicarea unui avort.Am citit mai sus ca nu se poate administra dacă exista o posibila sarcina..nu mai credeți tot ce scrie aici,merge-ti la un medic specialist. Bafta multa tuturor!