Dupa operatia laparascopica

Infertilitate feminina

Postata de ochioasa22 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. acum 2 luni am fost operata laparasopic de ovare polichistice...medicul mi-a zis ca ar trebui sa imi vina menstruatia dupa 5-6 saptamani de la operatie insa nu mi-a venit ciclul ci de 3 saptamani am o scurgere nu foarte abudenta de culoare rosie uneori mai inchisa . Poate fi o inflamatie la nivelul ovarelor? sau ce ar putea fi? sunt foarte ingrijorata iar programare am abia peste o saptamana si jumatate. Va rog mult sa ma sfatuiti pt ca sunt foarte speriata. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In mod obisnuit, menstruatia ar trebui sa revina la normal dupa operatia laparoscopica pentru ovare polichistice. Daca exista o scurgere rosie si uneori mai inchisa decat ciclul normal, poate fi semn de o problema si ar trebui sa contactati medicul cat mai curand posibil.

Nu este normal sa aveti o astfel de scurgere timp de 3 saptamani, in special daca este insotita de alte simptome precum durere sau discomfort. Este dificil de precizat cauza exacta fara un examen medical, de aceea este important sa va prezintati la un control medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/semne-si-simptome-de-infectie-dupa-o-interventie-chirurgicala_9137