Dimensiuni folicul 19,7

Infertilitate feminina

Postata de Lera 07 cu 12 ani in urma.

Salut, am fost la consultaie in a 21 zi a ciclului menstrual, doctarul mi-a spus ca am un folicul cu dimensiunile de 19,7 mm, adica in luna respectiva nu s-a produs ovulatia. Este posibil ca ovulatia sa aiba loc mai tirziu ? sau e vorba despre anovulatie? mentionez ca am un ciclu regulat si totul e in ordine.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu este obligatoriu ca la fiecare ciclu menstrual sa se produca ovulatia. in cadrul ciclului ovulator, la nivelul ovarului se formeaza mai multi foliculi aflati in diferite stadii de dezvoltare, si doar unul dintre ei ajunge la stadiul de folicul matur ce va elibera ovocitul, iar ceilalti regreseaza. Perioada fertila , in care se realizeaza ovulatia este intre a 10 a si a 17- a zi de la prima zi a menstruatiei.

catalina

acum 11 ani

buna ziua vas ruga sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri daca se poate am facut o eco pentru sa vad dimensiunea fuliculi si mia iesit rezultatul 1 d 3.65cm 2 d1.14cm va rog sa ma ajutati eu aveam fuliculi foarte putini si am fost la doctor doctorul mia spus ca este normali