cum pot ramane insarcinata

Infertilitate feminina

Postata de ekterinandra cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am facut in sfarsit toate analizele atat eu cat si sotul meu si s-a gasit o problema ;trompe infundate.peste 2 sapt am programare pt operatie ;as vrea sa stiu in ce consta aceasta operatie ,ami este umpic teama ...va durea?vor ramane cicatrici?mai clar ce se face la aceasta operatie?si cat la suta dupa aceasta interventie as avea sanse sa raman insarcinata?Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Obstructia tubara este cauzata de un blocaj, de o cicatrizare sau de o leziune la unul sau ambele tuburi fallopiene (trompe uterine) ceea ce determina dificultati de conceptie, intrucat ovulul nu poate circula catre uter si spermatozoidul nu poate sa ajunga la ovul in vederea fertilizarii.
Procedura chirurgicala ar trebui sa va fie explicata de medicul ginecolog . Sunt mai multe tipuri de interventii functie de localizarea obstructiei:
-reanastomoza tubara consta in desfacerea ligaturii trompelor uterine (in cazul in care aceasta a fost facuta inainte) si tratarea portiunii afectate.
-salpingotomiasau rezectia unei parti a trompei uterine, se practica pentru facilitarea ferilizarii in vitro cand trompa uterina dezvolta o acumulare de lichid (hidrosalpingita).
-histerosalpingoscopie( introducerea unui cateter sau a unei canule sub ghidaj fluoroscopic si histeroscopic prin colul uterin si uter pentru a ajunge in trompa uterina)