cicluri menstruale

Infertilitate feminina

Postata de valentina174 cu 15 ani in urma.

Buna, am un ciclu regulat, la 4 saptamani dar ultimele doua cicluri au venit la 2 saptamani si jumatate, fara sa am vreun simptom deosebit. Stie cineva care ar putea fi cauza?

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna Adria,

Menstruatia neregulata are de cele mai multe ori la baza dereglari hormonale sau cauze de ordin fizic.

Din aceasta cazua, este recomandat un control ginecologic - pentru situatia in care dereglarea menstruatiei are cauze de orrdin fizic sau/si endocrinolog pentru dereglarile hormonale.

Dereglarea menstruala poate fi determinata si de insuficienta ovariana prematura; aceatsa afectiune se intalneste in general la tinere intre 15-29 de ani, si izolat si la persoana mai in varsta. Aceasta afectiune este insotita de aceleasi simptome ca si menopauza: transpiratii nocturne, bufeuri de caldura, nervozitate, probleme de concentrare, etc si se manifesta in special la femeile mai in varsta.

Exista multe studii care demonstreaza ca exista legatura intre menstruatia neregulata si afectiuni precum: diabetul, boli cardiovasculare, osteoporoza, etc.

Pentru a te linisti, cel mai bine este sa consulti un ginecolog sau endocrinolog!

Multa sanatate!

Mona14111536

acum 15 ani

buna...am si eu o intrebare;e vreo problema daca nu am avut menstruatie luna aceasta....mentionez ca am 33 ani,2 operatii cezariene si trompele uterine legate...si totusi mi-e frica.....multumesc

acum 15 ani

Buna,

Asa cum precizam mai sus, dereglarile pot avea multe cauza; si stresul poate duce la intarzierea menstruatie.
De aceea, pentru a ne pune semne de intrebare, trebuie sa asteptam pentru a vedea cat de dese sunt aceste dereglari.
Daca observati ca timp de 3 luni la rand aveti probleme in acest sens, este cazul sa va adresati unui medic specialist!

Multa sanatate!