ciclu menstrual dereglat

Infertilitate feminina

Postata de dana.z cu 10 ani in urma.

Buna! As vrea sa imi dati un sfat , ce as putea face sa am un ciclu menstrual normal... După ce am lasat anticonceptionalele din luna februarie anul trecut am avut menstruatie doar 4 luni si apoi lipsă 3 luni. Am mers la medic ginecolog si mi-a dat utrogestan 200mg pt 3 luni din ziua 14. Dupa primele 10 pastile ( prima luna ) am avut menstra dupa 13 zile, a doua luna mai aveam de luat a 10 pastila si deja imi venise menstra , si a treia luna la fel ca a doua. Problema mea e ca acum dupa prima luna fara tratament nu s-a reglat ciclul menstrual , ultima menstra a fost 20 dec si acum e 25 ian. Mi-am facut 2 teste si sunt negative. Am sunat doctorita si mi-a spus ca trebuie sa fac dozari de progesteron din ziua 21, dar cum stiu care e aia daca nici nu stiu câte zile are ciclul meu menstrual . Am avut sensibilitate la sani ca inainte de menstruatie si dureri abdominale premenstruale, dar nimic, asa a fost si in lunile când nu am avut menstruatie . Am inceput de ieri sa iau picături de extract de zmeur si aseara am avut din nou dureri abdominale premenstruale . Va rog sa imi spuneti daca pot sa continui cu aceste picături pt ca ne dorim un bebe si vreau sa se regleze. Pe 18 dec am facut analize care mi-a dat endocrinologul estradiol , T4 si TSH si au iesit normale. Nu stiu ce sa fac, sfătuiţi-ma va rog!

Raspunsuri (1)

mariana

acum 10 ani

Buna Dana incearca sa iei Branca Ursului timp de trei luni si ai sa fi multumita de rezultat.