Chiuretaj biopsic

Infertilitate feminina

Postata de Anne-Mary158118 cu 14 ani in urma.

Buna,
Ma numesc Anna, am 29 ani, si sunt noua pe forum.Sunt casatorita de 3 ani, si de 2 ani incercam sa facem un bb.Fara rezultat insa, din pacate.
In Martie 2009 am ajuns la spital cu sangerari puternice si s-a luat hotararea ca treb sa imi faca un chiuretaj biposic. Dupa ce am iesit din spital am intrebat doctora dc mai pot face copii. Aceasta mi-a raspuns ca e greu sa imi dea un raspuns acum. Se poate ca aceasta sa fie cauza pt care nu putem avea un bb?

Raspunsuri (16)

Maria C

acum 14 ani

Este posibil sa fie si asta o problema. Dar cum stai cu trompele uterine?

Anne-Mary158118

acum 14 ani

La respectivul control nu mi-a zis nimic legat de trompe

Anne-Mary158118

acum 14 ani

ma gandesc ca dc era ceva, ar fi vazut cand am facut interventia. Si mi s-a spus ca s-a curatat tot, pt ca aveam ovarele polichistice

Maria C

acum 14 ani

Ce fel de interventie ai facut - cumva laparoscopie?

Anne-Mary158118

acum 14 ani

nup, mi s-a spus ca doar chiuretaj biopsic. laparoscopia ce inseamna?

dalyna

acum 14 ani

Iti recomand sa mergi la un control pt a stabili clar care sunt cauzele infertilitatii cu care te confrunti! Multa sanatate!

Maria C

acum 14 ani

Pai nu are cum sa-si dea seama daca ai sau nu trompele infundate prin aceasta interventie pe care ti-au facut-o. Asa ca eu iti recomand sa-ti faci o histerosalpingografie sa vezi daca totul este ok.
Laparoscopie este atunci cand ti-au gasit trompele infundate si vrei sa le desfunzi (numai daca va fi cazul). In cazul meu a fost.

anna

acum 14 ani

nu cred ca in urma biops s/autut vedea ca ai tromo infundate acesta afost singurul raspuns ?ptr ca si eu am facut analiza respectiva dar ptr a vedea cu totul alceva

mariaioana99

acum 14 ani

mai bine incerci sa faci un copil ca bb nu cred ca poti sa faci

Anne-Mary158118

acum 14 ani

Merci frumos, o sa ajung cat de curand.
Mai grav este ca ne-am cam pierdut speranta, eu si sotul meu

Anne-Mary158118

acum 14 ani

nu prea am inteles ce ai vrut tu sa zici, cum sa fac un copil? daca bebe nu pot sa fac?

Maria C

acum 14 ani

Cel mai bine fa-ti analize, investigatii pe care sa le intelegi de ce le faci....Daca iti vei face doat Papanicolau sau analiza la urina este egal cu zero. Cel mai important este exact ce ti-am scris si mai sus. Asta ramane la aprecierea ta daca vei face sau nu, dar si eu ca si tine am stat ani buni si nu mai speram nimic pana intr-o zi cand mi-am luat inima in dinti si am zis ca daca vreau inseamna ca trebuie sa si pot. Deci nu m-am resemnat ca tine, sau mai bine zis nu mi-am pierdut speranta. Succes

dalyna

acum 14 ani

Te inteleg, normal ca incepi sa-ti pierzi speranta cand vezi ca timpul trece si bebe nu mai apare, cu aceeasi situatie ne confruntam si noi..este dureros, totusi nu renunta, mergi la medic, sfatul meu este sa gasesti un medic profesionist care stie ce are de facut, si care chiar se implica, astfel imi pare rau s-o spun, pierzi timpul si speranta.
Eu va doresc numai bine si sa aveti parte de un bb!
Sanatate multa!

dalyna

acum 14 ani

Te inteleg, este normala reactia ta, insa sfatul meu este sa gasesti un medic profesionist care stie ce are de facut si care chiar se implica in rezolvarea problemei tale, numai asa poti sa mai speri. Eu iti doresc numai bine si sa aveti parte de bebe!

Anne-Mary158118

acum 14 ani

Multumesc frumos pt incurajari! Chiar azi m-am pogramat la Medlife la un control amanuntit, la o doamna doctor care este specialist si in probleme de infertilitate. Doar ca este de abia pe 3 noiembrie, pt ca e f aglomerat la ea. Sper sa vin cu vesti bune la voi:)

Anne-Mary158118

acum 14 ani

Vroiam sa te intreb in legatura cu desfundarea trompelor. Cat am fost internata in spital, aveam "colege" de salon, care faceau asta.ele spuneau ca este cevafosrte dureros, si unele chiar spuneau ca dc stiau ca va fi asa de greu,renuntau. la tine cum a fost?