Cauze anatomice de infertilitate - Uter

Infertilitate feminina

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am 20 de ani si de mai multi ani am probleme legate de menstruatie.am facut un avort la 19 ani(neac***a copii).am sangerari care tin vreo 2-3sapt in afara ciclului menstrual,dureri la contact sexual,dureri pelviene.am facut o ecografie endovaginala si acestea sunt rezultatele:
uter in pozitie intermediara 62mm/32mm,structura omogena fara procese localizate.
endometru discret neomogen 2,5mm la nivelul corpului fara colectii intracavitare.
col uterin 18mm transvers,structura omogena
ovar drept 34mm/17mm,prezinta mai multi foliculi de pana la 7mm cu dispozitie periferica.
ovar stang 32mm/18mm prezinta aspect asemanator cu ovarul drept cu stroma grad 1-2
lama de fluid in douglas
vezica urinara fara calculi
aspect de ovare micropolichistice.as dori interpretarea rezultatelor daca se poate si sa stiu daca am sanse pe viitor sa fac un bebe.nu am mai ramas gravida de la avort si nu am fol tot timpul contraceptive.multumesc

Raspunsuri (1)

andrei178

acum 15 ani

Neaparat trebuie sa ai un ginecolog care sa-ti stie situatia, sa-ti dea indicatii specializate. Nu incerca sa aplici din auzite ceva, de multe ori pot face mai mult rau decat bine. poate din cauza ovarelor polichistice e problema asta de care spui, se rezolva usor cu tratament adecvat. Numai bine!