Care este prima zi de menstruatie?

Infertilitate feminina

Postata de paula_mih82 cu 13 ani in urma.

Am nevoie de o lamurire! Nu pot sa constat exact prima zi de ciclu. Prima data am o scurgere de sange, ffff mica, apoi nimic pt tot restul zilei. Abia a doua zi incepe sa curga normal. Acum intrebarea mea este: prima zi de ciclu este atunci cand curge normal, sau cand apare prima pata si apoi nimic?

Raspunsuri (7)

Ionescu

acum 13 ani

Un elev deschide un pic robinetul ca sa umple o cescuta cu apa, vineri la ora 10.00. El mai deschide robinetul si a doua zi, sambata la 8.00, dar mult mai tare ca sa umple de data asta o sticla cu apa.

Intrebare de examen: cand a dat drumul elevul la apa pentru prima oara dupa ultima inchidere a robinetului (ac***a in vedere ca 25 de zile nu a mai deschis robinetul ) ?
In prima zi sau in a doua zi ? Adica vineri sau sambata ?
In termeni mai complicati:
Care este prima zi de deschidere a robinetului ? Prima zi sau a doua zi ?

Sa vedem cine ghiceste.

Adrian C

acum 13 ani

Vedem, de fapt, cat de tampit esti si cam atat.

mirona74

acum 13 ani

Prima zi a CM = prima zi de sangerare (abundenta sau nu). Fiecare organism are "ritmul lui" biologic, ca sa spunem asa... Si eu am la fel: in prima zi am o cantitate mic-mica, dar apoi "se porneste" cum trebuie... Dar prima zi a CM se socoteste a fio prima zi de sangerare. Banuiesc ca te intereseaza pe motive de incepere a unei folii de AC. Eu una cand am luat, am inceput folia in prima zi cand am avut sangerarea aceea mica cantitativ. Si a fost OK, nu s-a produs nici o dereglare in organism (adica nu am gresit ziua de incepere a foliei).

paula_mih82

acum 13 ani

Va multumesc mult, mai ales D-lui Doctor, dar si mironei74

Muresan Alexandra-Roxana

acum 13 ani

Mama mia spus ca prima zi de ciclu este atunci cand apare,a doua cand curge normal.De obicei a doua sau a treia zi incepe sa curga normal,fetele de la mine de la scoala toate au avut ciclu de la 13 ani eu am 11ani si deja am ciclu,cunosc de la o alta scoala o fetita pe clasa a2 si are ciclu.De ciclu trebuie sa stie doar mama sau bunjica da..........................asa dar acesta a fost cometariul meu .................MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE LAU CITIT...................ADIOS..................................................................................................................

Alexandrea Pochinis

acum 13 ani

nada.......................................................................\\\\
................................................................................

anca

acum 12 ani

imi place mizeria sa stiti
cu