care este cea mai fertila pwerioada pentru a ramane insarcinata

Infertilitate feminina

Postata de lavinia.basno cu 14 ani in urma.

care este cea mai fertila perioada pentru a ramane insarcinata

Raspunsuri (3)

Dr. Alice Sirb

acum 14 ani

O sarcina apare in urma fecundarii ovulului de catre spermatozoid , in jurul ovulatiei adica 3-4 zile inainte si 1-2 zile dupa aceasta. La un ciclu de 28 de zile ovulatia apare in ziua 14, considerand prima zi de ciclu, prima zi a menstrualtiei.In general se considera 14 zile de la ovulatie pana la aparitia urmatoarei menstruatii. Poti sa iti iei teste de ovulatie ca sa vezi in ce zi apare .
Sanatate !

nadia-anysa

acum 14 ani

depinde cum ai ovulatia,cate zile ai pana la urmatorul cm,ia-ti temperatura bazala,faci un grafic pe www.fertilityfriend.com,foloseste din ziua 11 pana in ziua 19 niste teste de ovulatie,cu urina de la ora 10 dim. sa nu depaseasca ora 10 seara.

elena

acum 11 ani

este prea de dim daca masor temp vaginala la ora 06:00,pt ca nu depaseste 37.0C