buna!

Infertilitate feminina

Postata de user51540 cu 13 ani in urma.

eu cand am fost mica am facut oreion! e posibil sa nu pot face copii?

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Oreionul poate afecta fertilitatea la barbati. Cu o simpla cautare pe Internet puteai gasi aceasta informatie.

user51540

acum 13 ani

multumesc mult! am citit si pe net dar ei vb despre otita, dar aveam nevoie de noi informatii (poate pt am nu ma gandi tot timpul la chestia asta care ma obsedeaza).

Adrienne

acum 13 ani

Toti am facut aceasta boala a copilariei...........

nicoleta

acum 13 ani

multumesc mult! am citit si pe net dar ei vb despre otita, dar aveam nevoie de noi informatii (poate pt am nu ma gandi tot timpul la chestia asta care ma obsedeaza).

Filipa

acum 13 ani

Complicatii ce pot aparea din cauza oreionului

Riscul de aparitie a complicatiilor este mai mare la adolescenti si adulti. Complicatiile sunt rare, dar uneori pot fi destul de grave:

- orhita apare la baieti si se manifesta prin inflamarea testiculelor. Este dureroasa, dar rareori are urmari, cea mai grava fiind infertilitatea;

- ooforita (ovarita) apare la fete, consta in inflamarea ovarelor, dar nu are urmari in ceea ce priveste fertilitatea;

Iuli

acum 13 ani

Otita? Poate orhita!! Atata timp cat nu scrie nimic despre infertilitate feminina, inseamna ca nu esre o consecinta a oreionului, nu?

Psh Ioana Panculescu

acum 13 ani

draga mea nu fi panicata fa analizele de hormoni ,urmareste-ti ovulatia