buna

Infertilitate feminina

Postata de Hainagiu cu 14 ani in urma.

Cum se faceaceea analiza HSG?si cat de dureroasa este?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

HSG este o radiografie a trompelor uterine. Se face prin injectarea unei substante de contrast in uter prin vagin si cervix. Se pot diagnostica blocajele trompelor uterine sau alte defecte ale uterului. HSG se efectueaza de obicei intre ziua sase si 13 ,a ciclului menstrual. HSG doare ,dar este o durere suportabila, ca la ciclu, mai pronuntata daca trompele sunt blocate,nu dureaza mult. Se fac niste filmulete cu starea trompelor. Curaj ! stai cumintica ca trece.

r0b3r7o

acum 14 ani

HSG este o radiografie a trompelor uterine. Se face prin injectarea unei substante de contrast in uter prin vagin si cervix. Se pot diagnostica blocajele trompelor uterine sau alte defecte ale uterului. HSG se efectueaza de obicei intre ziua sase si 13 ,a ciclului menstrual. HSG doare ,dar este o durere suportabila, ca la ciclu, mai pronuntata daca trompele sunt blocate,nu dureaza mult. Se fac niste filmulete cu starea trompelor. Curaj ! stai cumintica ca trece.