Buna ziua

Infertilitate feminina

Postata de Any_82 cu 12 ani in urma.

Am 30 de ani si am fost diagnosticata cu hidrosalpinx la o trompa si am auzit de la o prietena ca poate trece cu tratamente naturiste [mai precis cu produse calivita ]. medicul la care am fost a spus ca doar laparoscopic trece,Ce ma sfatuiti sa fac ,sa incerc cateva luni de tratament sau sa aleg operatia.In speranta ca ma puteti ajuta,va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pentru tratamentul adecvat ar fi bine sa apelativul la un consult ginecologic. Hidrosalpinxul reprezinta blocarea distala a tubelor uterine cu fluid seros sau clar. este frecvent bilaterala iar tubele afectate pot atinge citiva cm in diametru, si poate determina infertilitate. tratamentul este chirugical cit si non-chirurgical. Optiunile chirurgicale implica salpingostomia sau salpingectomia. Terapia nonchirurgicala foloseste terapia fizica pelvina si poate ajuta la inlaturarea blocajului natural. Implica masajul ubelor uterine spre deschiderea ocluziei.