autati ma va rog,pot avea copii

Infertilitate feminina

Postata de gina0688 cu 12 ani in urma.

In urma cu 5 ani am facut avort,acum doresc sa facem un bebe dar nu reusesc,am fost la ginecolog si a spus ca sunt ok,am facut si spermograma sotului si ia spus ca e ok,va rog frumos un sfat ce se intimpla,de un an jumatate incercam dar nimic,e posibil de la avortul ala sa mi dauneze si trebuie sa iau niste antibiotice puternice.Va multumesc mult va rog sa ma ajutati cu un tratament ceva

Raspunsuri (3)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna seara,

Inteleg din mesajul dvs. ca in ciuda unei stari de sanatate fiziologica bune constatate in urma unor analize medicale totusi nu reusiti sa ramaneti insarcinata. Ac***a in vedere ca dvs. sunteti ok din punct de vedere medical nu cred ca avortul de acum 5 ani este responsabil cel putin nu la nivel fizic, ci poate la nivel emotional.
In Statele Unite ale Americii unele clinici isi indruma frecvent pacientii cu probleme de reproducere spre persoane care sa le ofere consiliere, dar aceste clinici sunt putine la numar.
Unii pacienti solicita singuri ajutorul fie pentru ca recunosc faptul ca au nevoie de suport de specialitate in timpul unei perioade depresive sau fiindca au nevoie de un ajutor in ceea ce priveste alegerea unei optiuni de tratament.
Terapeutii de familie pot juca un rol semnificativ in sustinerea acestor cupluri si familiilor sale aflate in plina criza de dezvoltare.
In timpul terapiei se pot descoperi cauze psihologice ascunse care provoaca aceasta inabilitate de a concepe copii sau de a duce la bun sfarsit o sarcina. Se pare ca astfel de parteneri care trec prin probleme de infertilitate prezinta in acelasi timp dileme personale complexe si provocatoare fie cu ei insisi, fie cu ceilalti. Rezolvate, acestea pot debloca capaciatea innascuta de a avea copii.
Asadar, va recomand sa mergeti si la un terapeut care sa va ajute sa va ofere sprijin si asistenta psihologica.

Multa sanatate!

ANISOARA

acum 12 ani

Alearga la Iasi, cauta pe homeopatul Mihai Vieriu care face minuni cu remediile sale homeopatice. In 2-3 luni esti gravida. Inseminarea artificiala presupune suferinta, stimulare ovariana, tratamente, bani multi cheltuiti si reusita nu este garantata. Pe cand tratamentele homeopate sunt fara efecte secundare si ramai insarcinata pe cale naturala. Intereseaza-te! Succes!

gina0688

acum 12 ani

multumesc mult