anticorpi-antispermatici

Infertilitate feminina

Postata de pande cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Mi-am facut o analiza din sange pentru depistarea anticorpilor antispermatici si rezultatul este de 32,60 U/ml.Imi puteti spune daca este o valoare normala? pe buletinul de analiza scrie valori biologice de referinta < 60 U/ml.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform valorii de referinta a laboratorului ce a prelucrat analiza, anticorpii antispermatici se incadreaza in valori normale. O valoare peste 60 U/ml indica o productie semnificativa de anticorpi antispermatici ( o cauza de infertilitate) ce nu permit fecundarea ovului de catre spermatozoizi,

Ana

acum 12 ani

Am fost diagnosticata cu prezenta anticorpi antispermatici. Exista tratament pentru asa ceva? Multumesc

anais

acum 11 ani

Anticorpi antispermatici înseamnă acelaşi lucru cu anticorpi antispermatozoizi în ser? Mulţumesc!

Maria

acum 8 ani

si mie mia iesit < 31 interval referinta >60 nu siu dacaeste ok