sa fie infectie?

Infectiile urinare la copii

Postata de mihaela896121220 cu 13 ani in urma.

fetita mea de 4 ani, cam de 2 sapt.zice ca vrea sa faca pipi mereu. face cateva picaturi si la interval de 30 min. max.1 ora, iar vrea .uneori nu face nimic. nu stiu daca sa-mi fac griji sau e doar o joaca (merge la gradinita si de acolo mai vine cu idei!!)

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 13 ani

O infectie urinara, ar trebui sa fie insotita de durere............Un copil asa de mic, cred ca ,s-ar plange de dureri. Cauta sa-i distragi atentia, sa vezi cum se comporta...........

elena

acum 13 ani

Ar trebui sa-ti faci griji si sa mergi cu ea la doctor. S-ar putea sa aiba o mica infectie urinara care, netratata, sa se agraveze. Ar fi bine sa-i faci o urocultura, cu prima urina de dimineata. Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere, cumperi de la farmacie un recipient steril si dimineata duci proba la laborator.Sanatate.P.s: Nu-i exclus ca la gradi sa stea pe jos si sa raceasca.

Corina M

acum 13 ani

Poate fi o infectie urinara care trebuie tratata la timp. Poate sa se complice situatia. Nu mai sta pe ganduri si eu am patit cu fetita mea la fel.

ionica

acum 13 ani

Ca sa stai mai linistita poti suna medicul pediatru si-i prezinti situatia. Mai mult ca sigur, acesta iti va spune sa duci probe de urina la un centru medical. Alte simtome nu are, febra, nu se plange ca o ustura?

mihaela896121220

acum 13 ani

nu are alte simtome, dar cred ca voi suna medicul.multumesc!

Csara

acum 13 ani

Copii mici au momente in care pur si simplu se inhiba si nu mai pot urina, nu e rea vointa. Asa face uneorisi baietelul meu si el se necajeste ca nu poate sa faca mai mult... Posibil si faptul ca la gradinita ii pun pe olita din ora in ora, de aici si obisnuinta. Totusi investigheaza si in directia unei posibile infectii urinare...

baciu mihai

acum 13 ani

nu este o joacă te rog să-ţi faci griji.

geany

acum 13 ani

si fetita mea de 4 ani si 3 luni acum o sapt prezenta aceeleasi simtome ,usturimi cand facea pipi si cerea la baie la fiecare 20 min.am dus-o la medic si i-am facut urocultura si ia iesit intradevar infectie urinara.a luat antibiotic o sapt si sper sa fie bine.acum ast iarasi rezultatul la urocultura pt ca am repetat.multa sanatate.