Proteus Mirabilis

Infectiile urinare la copii

Postata de GENTULIKA cu 10 ani in urma.

Am o fetita de 3 ani si 6 luni care a facut itu cu E-coli,am urmat tratament cu unasyn 7 zile,am repetat urocultura cu acelasi rezultat.Urmatorul antibiotic inca 10 zile -cefaclor apoi 2 doze de Monural pediatric la 7 zile fiecare,apoi sumetrolim 7 zile.Acum in urma uroculturii are Proteus Mirabilis.Acum nu stiu ce sa -i mai administrez.Cum scapam de aces Proteus?

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua. Tratamentul infectiei urinare cu E.coli s-a efectuat conform antibiogramei, adica in functie de sensibilitatea la antibiotice a germenului patogen? Daca da, trebuie identificati factorii care favorizeaza persistenta infectiei. Adresati-va eventual unui alt laborator in vederea uroculturii de control. Multa sanatate!

GENTULIKA

acum 10 ani

Multumesc mult pt raspunsuri,am rezolvat problema.Era vorba despre o eroare de laborator.
Sanatate tuturor!

Flori

acum 10 ani

Copilul meu are 6 ani si din martie ii tot iese Proteus
A luat zanocin si sumetrolim pt ca i-am facut antibiograma si a iesit ca este sensibil dar tot nu a scapat de infectie
A fost internat pina azi la Spitalul Grigore Alexandrescu si veneam la spital dimineata si seara si ii puneau pe vena Amoxi Plus (5 zile)
Acum mi-au spus sa continui 7 zile cu sumetrolim
I-au facut si o ecografie abdominala ca sa nu aiba vreo malformatie dar e iesit ok
Trebuie sa ii mai fac o urocultura dupa ce termin cu antibioticul la vreo 10 zile
Mi s-a spus ca se mai poate face cistografie dar eu cred ca nu mai este cazul sa ii fac daca la eco a iesit ok pt ca deja traumatizez copilul
Sper sa fie bine si sa scapam de Proteus
Am auzit ca se scapa mai greu
Am postat aceste informatii in speranta ca va vor fi cumva de folos
Multa sanatate

GENTULIKA

acum 10 ani

Multumesc frumos!Multa sanatate va doresc si dv.