proteine in urina

Infectiile urinare la copii

Postata de andr33a_diana cu 12 ani in urma.

fetitei mele in varsta de 3 ani i-au iesit proteine in urina (nu stiu daca ma exprim corect) si fosfat amorf.....ca si sintome urineaza des fara sa faca febra si fara sa o usture sau sa o doara ceva, medicul de familie m-a trimis sa ii fac echo abdominal, pana ajung la echo ma i-a de groaza. va rog sa ma ajutati cu un raspuns. multumesc

Raspunsuri (2)

avenerra

acum 12 ani

Buna ziua si "La multi ani". Probabil, dupa parerea mea, are litiaza renala, adica pietre la rinichi. Si eu am avut si am asa ceva si la fel imi ieseau rezultatele la analize.
Multa sanatate

Medic Epuran

acum 12 ani

După confirmarea diagnosticului de proteinurie trebuie măsurată cantitatea de proteine şi determinarea tipului de proteine, cu precizarea tipului de proteinurie: glomerulară, tubulară sau cu altă origine decât rinichiul. Ca rol de informare, proteinuria poate apare în cazul deshidratărilor (hemoragii, boli febrile), expunerea îndelungată la frig sau ca urmare a unor eforturi fizice dar şi drept consecinţă a unor afecţiuni, astfel:
1. proteinuria importantă (3-4 grame/zi) este caracteristică sindromului nefrotic
2. proteinuria moderată (1-3 grame/zi) poate fi determinată de nefropatii toxice sau nefroscleroză
3. proteinuria minimă (mai puţin de 1 gram/zi) este cauzată de afecţiuni tubulare renale sau pielonefrită.