Leucocite in urina

Infectiile urinare la copii

Postata de Crisstinel cu 11 ani in urma.

Fetitei mele de 1 an si 8 luni i-au iesit leucocite in urina valoare 25. In rest, toate valorile sunt normale, iar urocultura normal < 1000 ufc/ml.
Deci ce poate indica aceasta valoare a leucocitelor de 25?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de contaminarea urinii; in cazul copiilor, recoltarea corecta a urinii este dificila iar contaminarea sa este frecventa.
Infectia urinara apare la valori ale uroculturii de peste 100 000UFC/ml, cand se impune tratamentul antibiotic.

Andrees

acum 9 ani

Buna ziua! Care e intervalul de referinta la numarul leucocitelor din urina pentru bebelusi? Un numar de~3 leucocite/mmc ce inseamna pentru un bebe de 3 luni?