infectii urinare

Infectiile urinare la copii

Postata de smau cu 11 ani in urma.

Am o fetita de 3 ani si a facut infectie urinara conform uroculturii cu Proteus>100000ufc/ml,a luat tratament cu antibiotic Zinat, 7 zile,dupa care am repetata urocultura si a iesit ca ar fi infectata cu altceva si anume Klebsiella>100000ufc/ml.A luat antibiotic Augumentin 7 zile si biseptol(sumetrolim) timp de 1 luna dupa care s-a repetata urocultura si nu a scapat de acest microb care este in aceeasi cantitate .Este posibil ca analiza sa fie gresita deoarece copilul nu mai are nici un fel de simptom cum avea inainte{usturime, roseata,durere,miros urat al urinii}.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa repetati sumarul de urina si urocultura la un alt laborator.

mitran bianca

acum 9 ani

am o fetita de 3 ani si de la ora 10.30 pana la ora asta nu sa urinat deloc iam luat o proba pt analiza la urina si nu ia iesit nimic si mia dat unasyn 250ml la 12 ore dar nimic ce pot sa fac?unde sa merg cu ea?va rog am nevoie urgenta de un raspuns