infectie urinara?

Infectiile urinare la copii

Postata de biju23 cu 10 ani in urma.

i-am facut o analiza de urina fiicei mele in varsta de 7 sapt. Rezultatul spune cam asa Sg(densitate)

Raspunsuri (8)

biju23

acum 10 ani

i-am facut o analiza de urina fiicei mele in varsta de 7 sapt. Rezultatul spune cam asa Sg(densitate) < 1, 005, Ph 6, 5 , Sediment foarte rare celule epiteliale plate/camp. Va rog ajutati-ma...e vreo infectie sau e ok? Sunt proaspata mamica.

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara.
pH-ul si sedimentul sunt ok. Densitatea urinara < 1.005 este scazuta. Nu sunt indicii pentru infectie urinara. Toate cele bune!

biju23

acum 10 ani

Si ce inseamna densitate scazuta? Afecteaza ceva? Ce sa fac ca sa fie ok?

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Densitatea urinara releva capacitatea rinichilor de a concentra urina. In caz de ingestie a unei cantitati mari de lichide sau in caz de functie renala afectata densitatea urinara este redusa mult. Totusi, si la persoane sanatoase densitatea urinara poate fi uneori mai mica. Deci, discutati cu medicul care a recomandat evaluarea urinii pentru elucidarea contextului.

biju23

acum 10 ani

Am facut eu aceasta analiza fara recomandare. Din pacate medicul meu nu este tocmai deschis incat sa discut. Deci va rog spuneti-mi ce sa fac. E de rau? Nu-i lucreaza cum trebuie rinichii? Ar fi bine sa merg cu ea la un doctor? Si ce doctor? Va multumesc.

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Pentru evaluarea functiei renale sunt necesare si alte investigatii, doar pe baza densitatii urinare nu se poate sustine o eventuala afectare renala. Am precizat ca scaderea densitatii urinare poate fi si consecinta aportului crescut de lichide. Adresati-va unui medic pediatru pentru un consult si acesta va decide daca sunt necesare investigatii suplimentare.

biju23

acum 10 ani

De la ce este asa? Ce pot face sa fie ok? Va rog ajutati-ma ca acum chiar sunt speriata.

biju23

acum 10 ani

Sincer bea lapte matern si ceai Baby calm, dar ceai nu prea mult. Sper ca e ok. Am fost la pediatru, dar a zis ca e ok fetita...insa am fost inainte de acest test la urina. O sa merg iarasi. Multumesc.