infectie urinara

Infectiile urinare la copii

Postata de maricool4 cu 14 ani in urma.

Buna ziua.Am o fetita de 1an si o luna in urma cu 3luni am fost internata pt ca afacut infectie urinara,acum am fost la un control de rutina si am descoperit ca are din nou infectie.Rezultatul uroclturii este:PREZENT E coli 70.000 germeni/ml va rog frumos sa imi spuneti ce inseamna si cat este de grav.Mentionez ca inca i mai dau pipt e psibil ca daca eu am vreo infectie sa se transmita?o sa fac si eu un examen de urina!!va multumesc!!

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 14 ani

Infectia cu E coli este tare " parsiva ",chiar si la adulti. Tratamentul trebuie sa fie f. bine tintit, iar analizele de urina se fac dupa fiecare runda de tratament, antibioticul se schimba de fiecare data, etc. pana cand urina este sterila. 70.000 germeni/ml inseamna ca microbul este prezent si ca trebuie facut din nou tratamentul, dar in urma unei antibiograme,care sa arate la ce antibiotic raspunde mai bine.....cred ca au facut asa ceva, deobicei se face de catre laborator, automat. Se transmite de la mama doar daca aceasta are infectia si nu pastreaza o igiena corespunzatoare. Dar ,eu cred ca recidiva se datoreaza altui motiv. Este micuta, sigur mai poarta scutec......fiind fetita,materiile fecale pot ajunge cu usurinta intre labii, facand posibila intrarea microbului prin uretra,ac***a in vedere vecinatatea f. apropiata. Deci mare atentie la acest aspect, curatata f. bine,din fata spre spate [jos], spalata dupa fiecare scaun ,etc. Acest coli de acolo vine....din materiile fecale. Multa sanatate !