infectie urinara sau altceva?

Infectiile urinare la copii

Postata de elena sabina cu 7 ani in urma.

La fetita mea de doi ani si jumatate am avut un sindrom febril cu oscilatii ale temperaturii intre 37 si 39.6 C la intervale de 4-5 ore . Am facut examen de urina si sunt valori depasite la ex biochimie la nitriti(pozitiv), leucocite-esteraza granulocitara(500), corpi cetonici(5) si hematii(25). La ex sediment sunt valori mari la leucocite(>50), celule tranzitionale(rare), bacterii(prezente). Nu avem inca rezultatul la urocultura. La recoltare, nu am spalat cu sapun si sters; poate ca aceasta sa influenteze rezultatele de mai sus? Ni s-a recomandat biseptol 6 ml x 2/zi, pot incepe sa dau inainte de rezultatul uroculturii? Fetita mai acuza si dureri de burtica. Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , recoltarea probelor de urina fara o toaleta locala corespunzatoare poate duce la rezultate eronate . Intr-o astfel de contaminare se vor intalni bacterii dar numai intr-o infectie vom gasi leucocite in numar mare si mai ales nitriti . Durerile de burtica suprapubiene pot indica o cistita (infectie localizata la nivelul vezicii urinare) . Tratamentul antibiotic se poate incepe imediat dupa ce se da proba de urina pentru urocultura fara ca acesta sa influenteze rezultatul . Rolul uroculturii este de a orienta tratamentul si medicul poate decide in functie de antibiograma atasata la rezultatul uroculturii sa modifice medicatia .