infectie urinara la fetita de 3ani si 6 luni

Infectiile urinare la copii

Postata de Aurel3398933 cu 15 ani in urma.

este o boala care recidiveaza?apar complicatii?

Raspunsuri (2)

violeta6097418

acum 15 ani

Poate recidiva, daca nu e tratat complet (poate antibioticul nu a fost destul de puternic sau nu a fost administrat suficient timp.
Si poate ramane cu o sensibilitate, deci trebuie multa grija in continuare.

loredana10111355

acum 15 ani

complicatiile infectiilor urinare pot fi recidiva care este un fapt obisnuit si care poate aparea la o saptamana de la sistarea tratamentului. Studiile arata ca apare cel putin o recadere in primii 3 ani in 25-30% din cazuri. Ca si complicatii ale infectiilor urinare mai pot aparea cicatricile renale sau hipertensiunea arteriala, care sunt rare totusi. Daca mai ai si alte intrebari iti stau la dispozitie.