hematii si leucocite in urina

Infectiile urinare la copii Leucemie granulocitara cronica

Postata de STeona cu 13 ani in urma.

la exam de urina sunt prezente leucocite100/ ul si hematii 50 /ul restul parametrii sunt in limite normala si de asemenea este prezent sediment cu rare celule epiteliale scuamoase si tranzitionale , frecv leucocite , relativ frecv hematii si prez. flora microbiana. prezenta hematiilor in urina cat de grav este situatia fetitei( 1 an si 9 luni)?

Raspunsuri (19)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Buna seara,
Asa este corect . Acum se poate interpreta, Este vorba de o infectie de cai urinare , daca are leucocite si hematii in sedimentul urinar ,in plus , flora microbiana !
Trebuie facuta o urocultura si testarea sensibilitatii microbiene -- la care medicament sunt sensibili-- pentru a sti ce tratament trebuie facut pentru a se obtine vindecarea.
Aceasta infectie poate surveni la orice varsta ,secundara unei infectii ca faringoamigdalita de ex. Urina se recolteaza in recipient steril de la dispensar sau de la laborator.
Sanatate Dr. Emil Otesteanu .

STeona

acum 13 ani

rezultatul l-am primit vineri am sunat medicul de familie si ne-am rec augumentin 3 ml la 12 h urocultura stiu ca dureaza cateva zile iar copilul face febra si nu pot sa il las asa .Ce ma surprinde cel mai mult este ca desi ii dau sa bea foarte multe lichide a reusit sa faca infectie urinara.
in urma cu 2 saptamani a facut temp 39.2 tot in weekend i-am adm Nurofen 5 ml la 8 h iar luni m-am dus la dr si ne-a rec exudat faringian (negativ) si o reteta cu Tantum verde spray si Alinan (dar dupa ce i-am adm 2 doze copilul a devenit foarte molesit parca era o leguma unde o puneam colo statea si am renuntat sa ii mai dau ) si nurofen care deja ii dadusem. si-a revenit si acum am dat peste aceata infectie urinara.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Buna ziua,
Tratamentul cu augmentin se continua caci are actiune si asupra acestei infectii urinare, infectie ce este secundara celei de cai aeriene superioare . Este nevoie sa fie revazut de catre medicul Pediatru
Dr. Emil Otesteanu

Cosmina

acum 11 ani

Buna ziua ! Noua ne-au iesit nitriti in urina si la leucocite 25. Fetita ,ea are 1 an, o luna si 2 saptamani.

Lidia

acum 11 ani

culoare galben
* turbiditate clara
* densitate 1021 1015 - 1025
* pH 6.5 4.8 - 7.4
* nitriti negativ negativ
* leucocite (esteraza granulocitara) negativ /μL negativ
* proteine negativ mg/dL negativ
* glucoza nedecelabil nedecelabil
* corpi cetonici negativ negativ
* urobilinogen normal normal
* bilirubina negativ negativ
* hematii (hemoglobina) 10 /μL negativ
buna ziua, imi puteti spune si mie la ce se refera hematii - 10/uL? Sunt insarcinata in 7 saptamani. Este ceva grav?

Dumi

acum 11 ani

am facut tratament cu ovule ginozol,in timpul analizei sumare de urina si as vrea sa stiu daca acestea a influientat analiza sumara a urinei?; deoarece urobilinogen-normal;ph-6; glucoza,bilirubina,corpi cetonici,albumina,nitriti,leucocite sunt negative dar densitatea 1005 si hematiile sunt prezente; sediment: relativ frecvente hematii si celule epiteliale,rare leucocite. ce as pute face pt.a "elimina" hematiile? va multumesc!

ana

acum 10 ani

densitate 1010 si leucocite(esteraza granucocitara) 100 e de rau???

ana

acum 10 ani

densitate 1010 leucicite(esteraza granulocitara)100 e de rau???

Isa

acum 10 ani

Buna ziua va rog sa ma ajutati cu o interpretare a analizelor.am 23 de ani si in examenul sumar de urina am prezente hematii, leucocite 75 , sediment leucocite hematii relativ frecvente si prezent mucus . Ce rep acestea si ce ar trebui sa fac? Multumesc

Eliza

acum 10 ani

Fiica mea in varsta de 2 ani si 5 luni are urmatoarele valori crescute sau scazute..ce poate avea?
Hemograma:
monocit 10.8,
fractia reticulocitelor imature 22.4
nr eritrocite 5.03
neutrofil 20.9
limfocit 63

In urina: leucocite 100 si urina sediment-leucocite >50

Aceste analize au iesit in neregula, restul calciu e bine si coproparazit a iesit negativ

Eliza

acum 10 ani

Fiica mea in varsta de 2 ani si 5 luni are urmatoarele valori crescute si scazute..scriu doar analizele care nu au iesit bine
Hemograma:
monocit 10.8, %( 50 (1-4)

Aceste analize au iesit in neregula, restul calciu e bine si coproparazit a iesit negativ

Am crezut ca are giardia pt ca avea toate simptomele in afara de voma, insa au iesit absente elementele parazitare. Sa mai fac o analiza iar la copro?
Acum o saptamana a avut doua nopti la rand temperatura 39.5, dureri de burta,diaree.....
Tin sa mentionez ca de 3 luni,nu mai vrea sa manance mancare si fructe, vrea doar lapte si cereale...
Foarte rar se intampla sa pape un pic de ou, sau jum de banana sau alt fruct.de ciorba sau mancarica nu se atinge...

Eliza

acum 10 ani

Fiica mea in varsta de 2 ani si 5 luni are urmatoarele valori crescute si scazute..scriu doar analizele care nu au iesit bine
Hemograma:
monocit 10.8, %( 50 (1-4)

Aceste analize au iesit in neregula, restul calciu e bine si coproparazit a iesit negativ

Am crezut ca are giardia pt ca avea toate simptomele in afara de voma, insa au iesit absente elementele parazitare. Sa mai fac o analiza iar la copro?
Acum o saptamana a avut doua nopti la rand temperatura 39.5, dureri de burta,diaree.....
Tin sa mentionez ca de 3 luni,nu mai vrea sa manance mancare si fructe, vrea doar lapte si cereale...
Foarte rar se intampla sa pape un pic de ou, sau jum de banana sau alt fruct.de ciorba sau mancarica nu se atinge...

Liviu

acum 10 ani

Mama mea a facut un set de analize si la ex urina i-a iesit "leucocite ca15" - relativ frecvente leucocite. Sunt probleme grave?

stanciu cristian

acum 10 ani

fiica mea are 5 ani si trei luni avem o problema cu hematiile in urina
vsh 4
leucocite 9,71 hematii 5.23
neutrofile71.19 hemoglobina13.7
limfocite 18.9 hematocrit43.6
monocite8.1 mcv83.39
eozinofile1.23 MCH26.14
bazofile0.58 MCHC31.34
RDW12.9
neutrofile6.91 PDW18.8
limfocite1.8 TROMBOCITE283
monocite0.8 VOL.TROMB.MEDIU6.83
eozinofile0.12
bazofile0.06

UREE serica 19
glicemie 92
creatinina serica 0.5
colesterol159
Sumar urina sediment urina
UROBILINOGENnormal celule epiteliale rare
bilirubinanegativ leucocite rare
corpi cetonici negativ hematii frecvente
sange 2+ery/uL
ALBUMINA negativ urat frecvent
nitriti negativ oxalat de calciu relativ frecvent
leucocite negativ
densitatea 1015 ph 7.5

stanciu cristian

acum 10 ani

totul a inceput pe 6 noiembrie cand mi a urinat iar urina era rosie cand am vazut o am plecat direct la doctor a vazuto si mi a pus k are infectie urinara ,dupa ce v am timis analizele ce am facut a iesit la urocultura bacilul ecoli luati asa ca a zinnat 2 flacoane la urocultura ia dat ca atibiotic biseptolul sensibil a bacil si 20 de biseptol si din nou urina rosie si tulbure augumentin am fost la spital si i a facut ex de urinasi din nou hematii prezente urinex un flacon si dupa 2 de urinal asta ca tratament dat dar tot apar hematii nu mai apare bacilul am fost la ecografie abdoinala si tot bn rinichiibn pancreasul bn vezica bn .acum ne nelinisteste hematiile di urina ,se constipa si ne temem sa nu fiie de la aceasta problema dupa atat antibiotic sa iritat rau cred ca a facut cred ca candida de la antibiotic ii fac baie cu bicarbonat .va rog sa mi scrietii si mie sp ce sa fac...........nu stiu cat de grav este eu din valori nu stiu ce sa zicasteptam mesajul dv SARBATORIII FERICITE......SANATATE

liviu

acum 10 ani

in urma analizalor facut la urina rezultatul la leucocite este de 5-15/hpf nustiu ce tratament sa iau si ce sfat imi dati

Sandoiu Mariana

acum 8 ani

Flora microbiana prezenta ,piate influenta papanicolau

Utilizator21558419076

acum 4 ani

eu ies verde cu urina

Utilizator11620309419

acum 2 ani

Buna ziua Fetitei mele de 6 ani i-au iesit 1-2 hematii in urina, de atunci medicul de familie m-a trimis la Cluj la un medic urolog pediatric, că nu este normal pt.varsta ei să sangereze, Urocultura negativă sau sub 1000 deci fără infectie, ecograf rinichi -curat.Am fost la un medic pediatru plus încă unul de la urgențe care mi-au spus că analiza e normală.Ce ma sfătuiți?