feti:3ani si 10 luni-poate fi infectie urinara ?

Infectiile urinare la copii

Postata de negima cu 14 ani in urma.

suntem la Cmin de la 3 ani
nu avut probleme pana acum
se intmpl foarte des (2 sapt.) sa se plng de usturime in zona genitala.
ultima oara parea ca ar avea si o mancrime. am intrebat-o dar mi-a dat un raspuns cu "nu stiu! auu, auu pasarica mea ". iar cand facea piu (in prima seara de 5 ori pe noapte cu plnsete) spunea ca o ustur.
cand m-am uitat atent in zona genital am vzut si o secretie albicioasa, nu abundenta, dar existenta.
ca si tratament am facut dese bai in ceai de pelin cu musetel si galbenele (2 ori pe zi). fetita statea in sezut in balia plina cu ceaiul amestec din plante medicinale timp de jumatate de or sau mai mult, de la cald la fierbinte treptat. si am aplicat crema Nidoflor in jurul partii intime(precizez ca doar la exterior).
cam 5 zile faceam bai si alte 5-10 zile este OK, apoi o luam de la capat.
daca facem baita si peste noapte se dezveleste a doua zi incepe sa se vaite ca o ustura si ....

ce analiz/analize credeti c sunt cele mai potrivite si ce tratament ar fi cel mai indicat?
V mulumesc!

o mama ingrijorata

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 14 ani

Se ia o proba din urina de dimineata, intr-o doza sterila ce se gaseste la farmacie si se da la analiza. Se poate sa fie o infectie urinara care,netratata sa dea alte complicatii. Multa sanatate !